Brockville 2010 - Canada 55 Plus Games - 1000 Islands
Brockville - City of the 1000 Islands - Canada Senior Games Corporate Sponsor

 
Canada Comes to Town - August 24-28, 2010

menubar
CLPad

Events SPORT EVENTS Track and Field

Track and Field

Event Information

Location: Thousand Islands Secondary School

Event Schedule: The following is the proposed times the event will be hosted. The final schedule will be available after all registrations are submitted by June 30, 2010. Please make your event selections based on this preliminary schedule (as it will be very difficult to modify to each participants schedule).

Friday, August 27 - 9:00 am start

9:00am      Javelin
9:30am      100m 
10:30am    1500m   
11:00am    Discus       
11:30am    Ped. Walk 400m  
1:00pm      400m          
1:30pm      Long Jump      
2:00pm      Pred. Walk 1000m                         

Saturday, August 28 - 9:00 am start 

9:00am     Shot Put
9:30am     200m
10:30am   800m
11:00am   Triple Jump
11:30am   Pred. Walk 400m
1:00pm    3000m
2:00pm    Pred. Walk 1000m
3:00pm    4-100m  Relay    M+F

Event Coordinator:

Katie Pagnello and Dave Burt

Final Results

Ladies Relay

Place

Team

Time

Gold

AB

1:20 57

Silver

YK

1:24 66

Bronze

SK

1:26 97

Men’s Relay

Gold

SK

1:04 32

Silver

AB

1:07 72

Bronze

ON

1:09 00

4th

YK

1:21 93

Ladies 200m Dash

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

L Burton

65+

AB

36.97

Silver

L Kemmesies

65+

MB

51.30

Bronze

I Brekke

65+

YK

54.59

Gold

J Jacobson

70+

AB

54.06

Gold

D Bilko

75+

AB

45.35

Silver

N Hollicky

75+

AB

45.63

Bronze

G Boivin

75+

SK

51.38

Gold

H Anderson

85+

AB

1.31.00

Men’s 200m Dash

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

E Deimert

55+

AB

31.72

Gold

D Poth

60+

ON

30.44

Gold

E Storch

65+

AB

28.60

Silver

B Hern

65+

SK

28.81

Bronze

A Kemmesies

65+

MB

29.75

4th

B Poole

65+

ON

32.94

Gold

J Hall

70+

YK

40.74

GOld

J Koza

75+

SK

31.06

Silver

R Wardle

75+

ON

33.59

Bronze

G Graham

75+

AB

33.96

 

G Hunt

75+

AB

NT

Ladies Shot Put

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

P Bangart

55+

YK

6.48

Silver

G Smiley

55+

ON

6.47

 

M Dehoog

55+

AB

ND

Gold

M Gamey

60+

MB

8.70

Gold

M Dehoog

65+

AB

7.29

Silver

Y Nakano

65+

AB

7.05

 

B Wickstrom

65+

SK

ND

Gold

R Veitch

70+

SK

7.11m

Silver

M Bell

70+

SK

6.69m

Gold

D Bilko

75+

AB

6.78m

Silver

A Black

75+

AB

5.71m

GOld

D Erskine

80+

SK

4.09m

Gold

E Rossi

85+

ON

3.66m

Men's Shot Put

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

J Bertrand

55+

NB

7.58m

Silver

R Parlee

55+

YK

7.35m

Bronze

G Sollondz

55+

ON

6.70m

Gold

T Parlee

60+

YK

9.85m

Silver

J Elder

60+

AB

9.79m

Bronze

I Kiraly

60+

NS

9.76m

4th

L Haugen

60+

SK

8.33m

5th

R Thomson

60+

AB

7.94m

 

G Sollondz

60+

ON

ND

Gold

M Bilida

65+

AB

7.98m

Silver

T Cianfarani

65+

ON

5.59m

Gold

B Edwards

70+

SK

9.38m

Silver

W McLaren

70+

SK

9.04m

Bronze

B Crombie

70+

AB

8.68m

Ladies 800m

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

M Gamey

60+

MB

3.32.54

Silver

L McBride

60+

SK

3.34.23

Bronze

F Bromling

60+

AB

4.58.03

Gold

B Fored

65+

AB

3.37.03

SIlver

S Forsyth

65+

SK

4.07.47

Bronze

L Buchanan

65+

MB

4.35.51

4th

L Kemmesies

65+

MB

6.06.35

Gold

N Hollicky

75+

AB

4.11.22

Men's Triple Jump

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

M Bildia

65+

AB

6.87m

Gold

B Edwards

70+

SK

6.12m

Silver

J Hall

70+

YK

5.73m

Gold

J Koza

75+

SK

8.34m

Ladies Triple Jump

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

L Burton

65+

AB

6.33m

Silver

M Smith

65+

ON

4.79m

Gold

M Bell

70+

SK

5.07m

Gold

G Boivin

75+

SK

5.71m

silver

A Black

75+

AB

4.52m

Gold

H Anderson

85+

AB

3.51m

Men's 1000m Predicted Walk

Place

Name

Age

Prov

Added Time

Gold

C Bell

55+

SK

9.01

Silver

C MacCormack

55+

SK

21.08

Bronze

T Cianfarani

55+

ON

22.07

4th

A Bromling

55+

AB

31.65

5th

R jarvis

55+

AB

1.23.88

Ladies 1000m Predicted Walk

Place

Name

Age

Prov

Added Time

Gold

J Hopkins

55+

YK

7.34

Silver

G Smiley

55+

ON

13.05

Bronze

M Veliscek

55+

YK

18.07

4th

J Langevin

55+

AB

25.03

5th

K Stokoe

55+

ON

25.14

6th

C Duncan

55+

YK

29.84

7th

D Cook

55+

ON

34.33

8th

R morrison

55+

AB

35.60

9th

M Friesen

55+

YK

36.82

10th

H standing

55+

AB

37.42

11th

J Harder

55+

BC

48.92

12th

E Rossi

55+

ON

56.77

13th

 N Hall

55+

YK

57.06

14th

L Elder

55+

AB

NT

Men's 400m Predicted Walk

Place

Name

Age

Prov

Added Time

Gold

T Cianfarani

55+

ON

4.03

Silver

R Jarvis

55+

AB

11.99

Bronze

C Bell

55+

SK

12.90

4th

C MacCormack

55+

SK

14.78

5th

R Mckee

55+

AB

16.40

Ladies 400m Predicted Walk

Place

Name

Age

Prov

Added Time

Gold

K Stokoe

55+

ON

7.36

Silver

M Friesen

55+

YK

7.64

Bronze

G Smiley

55+

ON

12.24

4th

E Rossi

55+

ON

0.36

5th

M Veliscek

55+

YK

13.59

6th

C Duncan

55+

YK

15.97

7th

J Langevin

55+

AB

0.27

8th

D Cook

55+

ON

20.92

9th

N Hall

55+

YK

23.05

10th

J Hopkins

55+

YK

28.19

11th

L Elder

55+

AB

37.09

12th

R Steinke

55+

MB

51.72

Ladies 3000m

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

D Dimsdale

55+

YK

20.08

Silver

P Gangart

55+

YK

20.33

Gold

L Mcride

60+

SK

14.56

Silver

G miller-Craigen

60+

YK

19.14

Bronze

F Bromling

60+

AB

21.53

Gold

M Forde

65+

AB

16.10

Silver

L Buchanan

65+

MB

19.46

Bronze

M Dehoog

65+

AB

21.12

Men's 3000m

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

M Kaluzniak

60+

AB

12.01

Silver

T Payne

60+

ON

12.21

Bronze

M Craigen

60+

YK

16.30

Gold

B Dargie

65+

AB

11.58

Silver

P Bonertz

65+

AB

16.27

Gold

D Kalles

70+

YK

15.55

Silver

T Nakano

70+

AB

16.23

Gold

V Fedyna

75+

AB

16.56

Gold

L Dawson

80+

AB

23.23

Men’s 800m

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

M Kaluzniak

60+

AB

2.37.59

Silver

T Payne

60+

ON

2.45.00

Bronze

M Craigen

60+

YK

3.37.96

Gold

B dargie

65+

AB

2.31.56

Silver

B Hern

65+

SK

2.46.69

Bronze

A Kemmesies

65+

MB

2.54.56

4th

P Bonertz

65+

AB

3.27.33

Gold

D Kalles

70+

YK

3.12.63

Silver

T Nakano

70+

AB

3.18.53

Gold

R Wardle

75+

ON

3.34.16

 

G Graham

75+

AB

NT

 

G Hunt

75+

AB

NT

Gold

L Dawson

80+

AB

4.38.57

Men's Long Jump

Place

Name

Age

Prov

Distance

Gold

D Poth

60+

ON

4.23m

Silver

R Thomson

60+

AB

3.02m

Bronze

T Parlee

60+

YK

2.34m

Gold

E Storch

65+

AB

3.48m

Gold

W McLaren

70+

SK

3.33m

Silver

B Crombie

70+

AB

2.91m

Bronze

J Hall

70+

YK

2.53m

Gold

J Koza

75+

SK

4.18m

Ladies Long Jump

Place

Name

Age

Prov

Distance

Gold

L Burton

65+

AB

3.08m

Silver

M Smith

65+

ON

2.47m

GOld

M Bell

70+

SK

2.20m

Gold

G Boivin

75+

SK

2.62m

Silver

A Black

75+

AB

2.06m

Gold

H Anderson

85+

AB

1.42m

Men's Discus

Place

Name

Age

Prov

Distance

Gold

G Sollondz

55+

ON

21.44m

Silver

R Parlee

55+

YK

18.06m

Bronze

J Bertrand

55+

NB

17.33m

GOld

I Kiraly

60+

NS

35.21m

Silver

T Parlee

60+

YK

31.26m

Bronze

J Elder

60+

AB

31.24m

4th

D Poth

60+

ON

30.15m

5th

M Kaluzniak

60+

AB

29.49m

6th

R Thomson

60+

AB

28.51m

7th

L Haugen

60+

SK

23.20m

Gold

M Bilida

65+

AB

24.61m

Silver

T Cianfarani

65+

ON

23.04m

Gold

B Edwards

70+

SK

26.08m

Silver

B Crombie

70+

AB

24.13m

Bronze

W McLaren

70+

SK

21.95m

Gold

V Fadyn

75+

AB

19.00m

Ladies Discus

Place

Name

Age

Prov

Distance

Gold

M Gamey

60+

MB

23.07m

GOld

Y Nakano

65+

AB

23.47m

Silver

M DeHoog

65+

AB

20.20m

Bronze

S Forsyth

65+

SK

12.84m

Gold

R Veitch

70+

SK

18.06m

Silver

M Bell

70+

SK

15.73m

Gold

D Bilko

75+

AB

15.61m

Gold

D Erskine

80+

SK

7.2m

Men's Javelin

Place

Name

Age

Prov

Distance

Gold

J Bertrand

55+

NB

21.88m

Silver

R Parlee

55+

YK

21.49m

Gold

R Thomson

60+

AB

29.97m

Silver

J Elder

60+

AB

26.50m

Bronze

I Kiraly

60+

NS

25.99m

4th

T Parlee

60+

YK

26.16m

5th

G Sollondz

60+

ON

18.88m

6th

L Haugen

60+

SK

18.83m

Gold

M Bilida

70+

AB

25.08m

Silver

B Crombie

70+

AB

24.56m

Bronze

B Edwards

70+

SK

22.97m

4th

W McLaren

70+

SK

13.79m

Gold

V Fedyna

75+

AB

18.42m

Ladies Javelin

Place

Name

Age

Prov

Distance

Gold

G Smiley

55+

ON

11.46m

Silver

P Bangart

55+

YK

9.63m

Gold

Y Nakano

65+

AB

22.44m

SIlver

M DeHoog

65+

AB

21.41m

Bronze

S Forsyth

65+

S

18.45m


Wickstrom

65+

SK

ND

 Gold

R Veitch

70+

SK

15.52m

Gold

D Erikine

80+

SK

7.85m

Gold

E Rossi

85+

ON

5.57m

Silver

F Storch

85+

AB

4.35m

Mens 100m

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

E Diemert

55+

AB

15.57

Silver

J Bertrand

55+

NB

19.21

Bronze

G Sollondz

55+

ON

21.13

Gold

J Elder

60+

AB

14.63

Silver

L Haugen

60+

SK

18.60

Gold

E Storch

65+

BC

13.59

Silver

B Hern

65+

SK

13.75

Bronze

A Kemmesies

65+

MB

14.10

4th

M Bilida

65+

AB

16.44

 

B Poole

65+

ON

NT

Gold

J Hall

70+

YK

19.00

Gold

J Koza

75+

SK

15.31

Silver

F Fraham

75+

AB

15.97

Bronze

R Wardle

75+

ON

16.09

 

G Hunt

75+

AB

NT

Ladies 100m

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

M Gamey

60+

MB

17.59

Gold

L Burton

65+

AB

16.68

Silver

L Kemmesies

65+

MB

20.72

Gold

J Jacobson

70+

AB

20.94

Gold

D Bilko

75+

AB

19.38

Silver

G Boivin

75+

SK

20.28

Bronze

A Black

75+

AB

24.16

 

J Harder

75+

AB

NT

Gold

D Erskine

80+

SK

31.13

Men's 400m

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

E Deimert

55+

AB

1.16.96

Gold

D Poth

60+

ON

1.11.23

Gold

E Storch

65+

AB

1.04.32

Silver

B Hern

65+

SK

1.05.53

Bronze

B Dargie

65+

AB

1.07.35

4th

A Kemmesies

65+

MB

1.09.84

5th

B Poole

65+

ON

1.12.16

6th

P Bonertz

65+

AB

1.24.72

Gold

D Kalles

70+

YK

1.23.78

Silver

T Nakano

70+

AB

1.24.97

Gold

G Graham

75+

AB

1.21.69

Silver

R Wardle

75+

ON

1.22.84

 

G Hunt

75+

AB

NT

Gold

L Dawson

80+

AB

2.04.71

Ladies 400m

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

L McBride

60+

SK

1.32.94

Silver

F Bromling

60+

AB

2.01.44

Gold

B Forde

65+

AB

1.29.88

Silver

L Buchanan

65+

MB

2.06.38

Bronze

I Brekke

65+

YK

2.10.63

4th

L Kemmesies

65+

MB

2.48.16

 

J Jacobson

70+

AB

NT

Gold

N Hollicky

75+

AB

NTR

Gold

H Anderson

85+

AB

NTR

 

J Anderson

85+

AB

NT

Men's 1500

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

M Kaluzniak

60+

AB

5.26.75

Silver

T Payne

60+

ON

5.34.99

Bronze

M Craigen

60+

YK

7.16.49

Gold

B Dargie

65+

AB

5.23.19

Silver

P Bonertz

65+

AB

7.24.56

Gold

D Kalles

70+

YK

6.35.62

Silver

T Nakano

70+

AB

6.56.33

Gold

V Fedyna

75+

AB

7.52.77

Gold

L Dawson

80+

AB

9.28.64

Ladies 1500

Place

Name

Age

Prov

Time

Gold

D Dimsdale

55+

YK

8.36.09

Silver

P Bangart

55+

YK

8.43.33

Gold

L McBride

60+

SK

7.00.42

Silver

G Miller-Craigen

60+

YK

8.36.70

Bronze

F Bromling

60+

AB

9.49.78

Gold

B Forde

65+

AB

7.25.29

Silver

S Forsyth

65+

Sk

8.23.98

Bronze

L Buchanan

65+

MB

8.53.30

4th

M Smith

65+

ON

9.15.01

Gold

J Jacobson

70+

AB

9.50.10

Gold

N Hollicy

75+

AB

8.20.32

*** Only 6mm (1/4 inch) PYRAMID Spikes will be allowed on the track at all times due to the Mondo Super X Surface. 

These spikes are available for sale at the venue!

Events/Rules: See C55+GA track & field technical package here>>

CRPad



SidebarR
CLPad

Contact us: info@brockville2010.ca
Powered by BUZ WebCommunicator. Copyright © 2000-2010.

CRPad
SidebarR